Wędkowanie pod czas odpoczynku na łodzi.

Jesteście na wodzie od kiedy tylko możecie i z ciężkim sercem rozstajecie się z wędką? A może chcielibyście spróbować wędkowania po raz pierwszy podczas urlopu? Nieważne, co Cię interesuje, z nami możesz cieszyć się urlopem wędkarskim na każdym poziomie!


Jeśli masz już doświadczenie w wędkowaniu, to wiesz, że ten sport kojarzy się z naturą i spokojem. To właśnie otrzymają Państwo u nas na Pojezierzu Meklemburskim - leżąc na jeziorze z łódką, wędką w wodzie i wzrokiem skierowanym w dal, łatwo zapomną Państwo o troskach dnia codziennego. A jako praktyczny efekt uboczny, złapiesz również obiad dla swojej rodziny lub przyjaciół! Kilka pomysłów na przepisy można znaleźć w książce "Binnen zu Tisch".

Ale dlaczego warto spędzić urlop wędkarski w Müritz?

Müritz jest największym jeziorem znajdującym się w całości na terenie Niemiec o powierzchni 112,6 km2. Jego najgłębsze partie mają około 31 m głębokości, ale średnia głębokość wynosi około 6,5 m. Ale to nie wszystko: oprócz jeziora Müritz, w regionie znajduje się około 100 jezior, wszystkie połączone kanałami. Tak jak liczne są nasze jeziora, tak liczne są też ryby. Można tu złowić szczupaka, okonia, karpia, węgorza, suma, pstrąga, jesiotra, sielawę, lina, golca a nawet sandacza. Oczywiście, to zawsze zależy od tego, kiedy i jak zaplanujesz swój urlop.

 

Licencje połowowe

Jeśli chcecie Państwo po raz pierwszy spróbować wędkowania, region Müritz jest idealnym miejscem na urlop wędkarski z jeszcze jednego powodu: na naszych wodach nie potrzebujecie własnej licencji wędkarskiej! Na Pojezierzu Meklemburskim istnieje możliwość uzyskania 28-dniowej licencji - turystycznej licencji wędkarskiej. Nadal wymaga to posiadania licencji połowowej na odpowiednich wodach. Można je kupić od miejscowych rybaków. W regionie Zeuthen dobrym miejscem do tego jest Angelcenter firmy Coca

 

  Region Müritz Kraj związkowy Berlin Kraj związkowy Brandenburgia
Bilet jednodniowy 16,- €/osoba 

Ryby drapieżne: 9,- €osoba

Ryby pokojowe: 7,- €/osoba

Ryby drapieżne: 9,- €

Ryby spokojne: 7,- €

Bilet tygodniowy 42,- €/osoba

Ryby drapieżne: 17,- €/osoba

Ryby pokojowe: 14,- €/osoba 

Ryby drapieżne: 17,- €

Ryby pokojowe: 14,- €

Jeśli nie posiadasz uprawnień do żeglugi śródlądowej, nie możesz zakotwiczyć/zatrzymać się na rzece Müritz. W tym przypadku wolno ci tylko trollować.

Prosimy pamiętać, że poza Meklemburgią-Pomorzem Przednim wymagane jest pozwolenie na wędkowanie! Turystyczna licencja połowowa jest dostępna tylko w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

 

Streściliśmy dalsze regulacje, które można przeczytać tutaj:

Dlaczego wakacje wędkarskie z łodzią?

Kiedy ludzie myślą o wędkowaniu, często kojarzą je z łowieniem ryb z brzegu. Ale to nie jedyna możliwość: łowienie z łodzi jest dla wielu osób szczególnym doświadczeniem, ponieważ pozwala na dowolną zmianę miejsca pobytu. W ten sposób "idziesz na ryby" i zwiększasz swoje szanse na ich złowienie - w końcu wakacje powinny być uwieńczone sukcesem. Co więcej, Müritz jest w wielu miejscach trudno dostępny z brzegu - zwłaszcza dla osób, które nie znają tego terenu. Tak więc łowiąc z brzegu mamy mniejszy wybór miejsc niż w przypadku łowienia z łodzi. Poza tym, jeśli nie łódka podczas wakacji wędkarskich, to kiedy?

 

Wędkarskie wakacje na łodzi mieszkalnej

Angelspaß auf einem Hausboot

Firma KUHNLE-TOURS jest znana z budowy własnych łodzi mieszkalnych - Kormoranen. I to właśnie tego typu łodzie są idealne na wakacje wędkarskie. Dzięki niskim relingom dookoła, dużemu pokładowi i szerokiej platformie kąpielowej masz mnóstwo miejsca na swoje wędki i ich akcesoria. Pod pokładem znajduje się również przestronna kuchnia, w której można przetwarzać złowione ryby. Jeśli wybierasz się na wakacje wędkarskie tylko z kilkoma osobami, ekonomiczne łodzie Welle i Tjonger są również bardzo odpowiednie. Posiadają one również niskie poręcze, dzięki czemu masz dobry dostęp do wody.

 

Wakacje w apartamencie z małą łódką

Jeśli nie chcesz spać na pokładzie podczas urlopu wędkarskiego, to naszą alternatywą są apartamenty w naszej wiosce portowej Müritz i Niderviller. Znajdują się one bezpośrednio przy naszej przystani - masz więc możliwość łowienia zarówno z brzegu, jak i z łodzi. W tym drugim przypadku dobrym wyborem byłby Silver Pirate 490 (tylko Hafendorf Müritz). Posiada specjalne uchwyty na wędki, a dzięki bimini chroni przed słońcem.

 

 

Wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego i lodówek

Dla wszystkich łodzi można zarezerwować cool boxy* na czas urlopu wędkarskiego. Jeśli łowisz ryby po raz pierwszy i nie chcesz kupować wędki bezpośrednio, oferujemy Ci również możliwość wypożyczenia jej u nas*.

*tylko z/do Hafendorf Müritz

Co również powinieneś zabrać

Jeśli chcesz łowić zawodowo, zaletą jest przywiezienie własnego sprzętu. Mapy głębokości, lornetki i echosondy (niektóre dostępne na łodziach) przybliżą do celu zarówno zaawansowanych jak i początkujących. Nie należy zapominać o zabraniu wystarczającej ilości przynęt na wakacje wędkarskie. Nadają się do tego robaki, kukurydza lub zatyczki - dokładne porady dotyczące przynęt i inne fakty, które warto wiedzieć o rybach, które mogą Cię ugryźć podczas wakacji wędkarskich znajdziesz tutaj.

 

Wskazówki wędkarskie na Müritz w różnych porach roku

Wiosna

Ein ca. ein Meter langer Hecht wird von einem Angel hoch gehalten.

Wraz ze wzrostem temperatury na przełomie marca i kwietnia szczupaki zaczynają gromadzić się w płytkiej wodzie. Większe osobniki pozostają jednak dłużej w głębokiej wodzie. Trolling krawędzi rekinów może teraz zahaczać o wielkie szczupaki. 

 

Na płyciznach można teraz znaleźć również sandacze i okonie. Na mniejszych wodach karpie zaczynają się ożywiać - szczególnie wiosna jest jednym z najlepszych okresów do ich połowu. 

Jesień

Polowanie na okonie często trwa do późnej jesieni, więc teraz również należy zwracać uwagę na mewy. Wraz z obniżającymi się temperaturami, ryby zaczynają ponownie poszukiwać głębszych wód. Szczególnie szczupaki wpadają w szał żerowania. Trolling jest teraz bardzo skuteczny. 

 

Dla karpiarzy jest to najbardziej interesujący okres w roku. Przed okresem spoczynku w zimie karpie gromadzą spore zapasy. Tak więc karmienie i wyczekiwanie jest na porządku dziennym.

Lato

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem lata są legendarne polowania na okonie na dużych jeziorach Müritz i Plauer See. Okonie gonią ryby hodowlane aż do powierzchni, gdzie wiecznie głodne mewy czekają na swoją porcję. Wypatrujcie więc stad polujących mew, które doprowadzą Was bezpiecznie do ryb. Szczególnie duże okonie pozostają jednak przez większą część roku samotne w płytkiej wodzie, gdzie żywią się rakami. Duże szanse na złowienie okonia mamy również na polach kapusty lub w portach.

 

Zima

Wędkarstwo pokojowe opłaca się teraz tylko w portach przy dużych jeziorach. Największe szczupaki były i są łowione w najzimniejszej porze roku. Zależnie od pogody, trollingu z łodzi lub z przynętą pod lodem - zima może przynieść ciężkie niespodzianki. Sandacze i okonie znajdują się teraz w głębszych partiach jezior.

 

wędkuj z Aquino 1190

wędkuj z dachu

wędkuj z Kormorana

wędkuj z Kormorana

wędkuj z vetusa