Dahme, Sprewa i Odra

Krajobraz i wody rzek Dahme i Spree na południowy wschód od Berlina charakteryzują się jeziorami. Większość z nich jest wydłużona i łączy się ze sobą bez typowych połączeń kanałowych. Dahme wpada do Sprewy w Köpenick.

 

Jeśli tutaj skręcić i podążać za rzeką Dahme pod prąd, z każdym metrem można poczuć, jak Berlin powoli znika, a natura staje się siłą dominującą. Możesz doświadczyć tego spokoju w pobliżu stolicy nawet jako skiper bez licencji żeglarskiej.

 

 

Dahme, Sprewa i Odra

Propozycje rejsów

patent nie jest wymagany

Przez Königs Wusterhausen do Bad Saarow (7 dni)

Z bazy czarterowej w Zeuthen udaj się przez Zeuthener See i Dahme do Königs Wusterhausen. Tutaj należy skręcić w lewo w kierunku śluzy Neue Mühle. Jeśli podróżujesz bez licencji żeglarskiej, lokalna załoga zaprowadzi Cię do śluzy, ponieważ od śluzy w Königs Wusterhausen obowiązują przepisy dotyczące licencji czarterowych.


Już pierwszy postój w Königs Wusterhausen jest warty zachodu, ponieważ jest tu wiele do odkrycia. Oprócz zamku, muzeum techniki radiowej i mostu podnoszonego czeka na Państwa wiele innych atrakcji. 
Za Zernsdorfem Dahme zaczyna wijąc się wśród przyrody. Po opuszczeniu Dolgensee, krótko przed Prieros, należy skręcić w lewo do jeziora Langer See. Ogród botaniczny jest dobrym miejscem do zejścia na ląd w Prieros. 


Langer See i Wolziger See wyznaczają początek wód Storkow. Jeziora otoczone są lasami sosnowymi i mieszanymi, a wiele gatunków ptactwa wodnego i owadów jest rodzimych dla tego obszaru chronionego krajobrazu. Kanał Storkowski prowadzi łodzią mieszkalną przez Wielkie Jezioro Storkowskie do jeziora Scharmützelsee. 


To podłużne jezioro ma wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom houseboatingu; żeglarze i surferzy również chętnie korzystają z 10 km długości jeziora. Na północnym brzegu czeka na Państwa Bad Saarow. W ramach podróży w obie strony czeka na Państwa prawie 150 kilometrów przez przyrodę na południe od Berlina.


7 dni | 100 km | 8 zamków

Wody Teupitz (4 - 7 dni)

Ponownie wzdłuż rzeki Dahme przez Königs Wusterhausen do Prieros. Nieco dalej na południe należy skręcić w prawo na rozwidleniu do wód Teupitz.

 

Jeziora Teupitz (Teupitzsee) są niczym sznur pereł i oferują wiele możliwości pływania i kotwiczenia. To idealne miejsce po zwiedzaniu wielkiego miasta. 

 

Skiper z Zeuthen na wody wolne od licencji: dopłata 100 euro (nie jest wymagana dla łodzi bez licencji Febomobil, vetus 915 i bellus 750 (15 KM/11,03 kW)). 
Skiper zabierze Państwa do Seebrücke Senzig lub do Seddinsee, a także wejdzie na pokład podczas rejsu powrotnego. Z Seebrücke Senzig można bez zezwolenia popłynąć na jezioro Scharmützelsee lub na wody Teupitz. Z jeziora Seddin można dotrzeć do wód Rüdersdorf i szlaku wodnego Sprewa-Odra aż do Eisenhüttenstadt, można też wcześniej skręcić w kierunku jeziora Schwieloch. (Minimalna rezerwacja: trzy dni)

 

4-7 dni | 80 km | 2 śluzy

 

Szlakiem wodnym Sprewa-Odra do jeziora Schwielochsee (7 dni)

Z bazy czarterowej nad jeziorem Zeuthen wypłyniesz przez jezioro Seddin na szlak wodny Sprewa-Odra (jeżeli nie posiadasz licencji żeglarskiej, skipper będzie Ci towarzyszył aż do jeziora Seddin, od tego momentu obowiązują przepisy dotyczące licencji czarterowych). Kanał Sprewa-Odra prowadzi przez Fürstenwalde do skrzyżowania z kanałem doprowadzającym Neuhaus. Za śluzą Neuhaus Sprewa wije się przez tereny wiejskie aż do Beeskow, gdzie czeka na Ciebie piękna starówka i zaprasza do zejścia na ląd. 

 

Z Beeskow jest już tylko kilka kilometrów do jeziora Schwieloch, którego południowy kraniec graniczy ze Spreewaldem. Miasto Goyatz warte jest odwiedzenia nie tylko ze względu na różnorodne muzea, ale jest również dobrym punktem wyjścia do wycieczek w Spreewaldzie.

 

Jeśli chcesz popłynąć nieco dalej Sprewą, możesz dotrzeć aż do jeziora Neuendorf. (Proszę zwrócić uwagę na wielkość zamków) 

 

7 dni | 200 km | 10 zamków

 

Patent jest wymagany

Podróż w obie strony przez Köpenick (3 dni)

Popularną trasą z Zeuthen jest wycieczka przez Köpenick i Müggelspree. Od Zeuthen do Köpenick Dahme przypomina raczej łańcuch pojedynczych jezior. Gwarantuje to dużo miejsca na wodzie, a różne węzły komunikacyjne są idealne do kotwiczenia lub pływania. 


W Köpenick warto zejść na ląd i przespacerować się po starym mieście, a następnie popłynąć łodzią mieszkalną w kierunku jeziora Großer Müggelsee i Klein Venedig. 


Do Seddinsee i Zeuthener See wracamy przez Dämeritz See i Gosener Kanal. Wycieczka łodzią mieszkalną oferuje ekscytującą mieszankę uczucia wielkiego miasta i natury na odcinku 90 km. Dzięki naszym łodziom mieszkalnym o mocy poniżej 15 KM, możesz odkryć tę trasę również bez licencji.  

3 dni | 90 km | 0 zamków

Podróż w obie strony: Berlin-Odra (10 - 14 dni)

Wybierz się na jedną z najbardziej znanych wycieczek objazdowych "Berlin-Oder Umfahrt"

Podróż przez: Zeuthen - Fürstenwalde - Eisenhüttenstadt - Frankfurt - Oderberg - Oranienburg - Berlin - Zeuthen.

 

10-14 dni | 344 km | 10 zamków

 

Wszystkie informacje potrzebne do przygotowania i realizacji znajdą Państwo na stronie internetowej: www.berlin-oder-umfahrt.de

Na poludnie od stolicy

Na granicy z Berlinem zaczyna się na południu łańcuch jezior Dahme. Zielone brzegi od jeziora w Zeuthen i Sellzugsee przysłaniają, nie daleko od wody w zamku Wusterhausen została napisana niemiecka historia (w siedzibie Kolegium Tobacco Fryderyka Wilhelma I). Rownież te pierwsze lata radia zostały znacząco przez Krola Wusterhausen ustalone. Jedne z piękniejszych dopływów Sprewy są wody naturalne Rüdersdorfer ze swoimi przejrzystymi jeziorami - idealne kapielisko w gęsto zaludnionych brzegach rzek.


Na prerii zostanie każda zaloga postawiona przed wyborem: na prawo w spokojne wody Teupitz i w Schenkenländchen? Na lewo w stronę Storkow, gdzie można poprzez jeziora i lilie wodne zadrzewione kanały na końcu Brandenburskiego Morza i Jezioro Scharmützel osiągnąć i w kurorcie Bad Saarow można zasięgnąć leczenia czy rozkoszować się zabiegami Wellness? Lub też prosto na Dahme do brandenburskiego Buchholza. Poprzez nieograniczoną komunikacje, która jest możliwa od Zjednoczenia, przeżył region tendencje zwyzkowa na brandenburskich drogach wodnych na południe wysuniętych od Berlina. Najlepsze jest to, że można te przepiękne drogi wodne Berlina rownież objechać ze wstępnymi informacjami i umiejętnościami bez patentu (prawa jazdy).
 

Na poludniowy-wschod od stolicy

Tam, gdzie Berlin się kończy, w Schmöckwitz, rozdziela się Sprewa-Odra-Droga wodna od Dahme. Po przerwie w Seddinsee prowadzi od śluzy Wernsdorf do Kanału na wschód. Fürstenwalde ze swoją piecsetletnia katedrą i wielkimi zabawami i ofertami z atrakcjami dla dzieci jest postojem wartym zachodu słońca na drodze do Spreewald. Przez rozwidleniem drogi w Neuhauser znajduje się następny łańcuch jezior, który znajduje się niedaleko i prowadzi z Schwielochsee do Niederlausit. To jezioro jest rzadko uczeęszczane przez wiele ślepych punktów na jeziorze. Pomimo to jest tu infrastruktura, która składa się z wielu miejscowości.

Odra

Kto na Sprewie-Odrze-Drodze wodnej dalej jedzie, sięga poprzez Eisenhüttenstadt Odra, która jest tu rzeką graniczną między Polską a Niemcami. Kontroli granicznych nie ma od 2008 roku. Mielizny kształtują  brzeg rzeki aż do Frankfurtu/Słubic. To miasto ma dużo do zaoferowania w nowoczesnej, ale i także w starszej kulturze, tak żeby zejście na ląd też się opłacało. W Warthemündung przy Küstrin prowadzi Odra dalej przez dziewicze obszary zalewowe, pojedyńcze lasy brzegowe i odłamami Odry. Z Hohensaaten płynąć można aż do Zalewu Szczecinskiego lub zboczyć we wcześniejszą z drogu na Zachód w kierunku Berlina czy Müritz.

Te obszary mogą Cię również zainteresować:

 

wstecz >>