Alzacja Lotaryngia / Kanał Ren-Marna

Region Alzacja-Lotaryngia jest z pewnością jednym z najpiękniejszych terenów do uprawiania houseboatingu, a dzięki bliskości granicy niemiecko-francuskiej można do niego szybko dotrzeć.

 

Atrakcyjność żeglarstwa w tym regionie wynika z bogactwa historycznych budowli hydrotechnicznych, piękna przyrody i zamków w dolinie Zorn, romantycznych domków ślusarskich oraz malowniczych alzackich wiosek i miasteczek. Wiele miejsc do zatrzymania się i zrobienia zakupów znajduje się również wzdłuż brzegów kanału Ren-Marne w kierunku Strasburga. Można tu skosztować specjałów kulinarnych, piwa i wina z Alzacji-Lotaryngii.

 

W naszej bazie czarterowej w Niderviller mogą Państwo wynająć łódź mieszkalną. Sieć W-LAN jest dostępna w całej marinie. Baza jest idealnie położona dla wycieczek statkiem w kierunku Strasburga, jak również w kierunku Nancy.

 

Sauerkrauttour Karte - die Hausboottour durch Deutschland und Frankreich

Kanał Ren-Marna przez Saverne do Strasburga

Z dawnego miasta ceramiki Niderviller jest tylko kilka kilometrów na wschód do przejścia przez dwa tunele Niderviller o długości prawie 500 metrów i ponad dwóch kilometrów - prawdziwe przeżycie. Za drugim tunelem czeka na nas techniczna i turystyczna atrakcja - wyciąg dla łodzi Arzviller. 17 śluz i osiem godzin czasu podróży zostało zaoszczędzonych dzięki podnośnikowi do łodzi Arzviller. W wannie pochyłego podnośnika, który jest utrzymywany przez przeciwwagi i stalowe liny, do trzech łodzi mieszkalnych są przesuwane 44,5 metra w górę lub w dół w tym samym czasie. W szczycie sezonu i w dni wolne od pracy warto zarezerwować sobie trochę czasu na oczekiwanie, który można przeznaczyć na zwiedzanie obiektu.

 

Schiffshebewerk Arzviller

Hausboottour auf dem Kanal

U podnóża wyciągu znajduje się Cristallerie Lehrer, warsztat dmuchania i wycinania szkła. Tutaj można poznać jedno z najbardziej tradycyjnych rzemiosł Alzacji. W dużym salonie sprzedaży znajduje się szeroka gama wyrobów szklanych wykonywanych lub uszlachetnianych na miejscu. W hotelu znajduje się również mały sklepik-kawiarnia serwujący specjały z ciasta. Kilka metrów w górę pieszo znajduje się dolna stacja "Luge Alpine", letniego toru saneczkowego. Tutaj wsiada się do stabilnego, przymocowanego do toru toboganu, wciąga się go na wysokość podnośni statku i zjeżdża serpentynami w dół, z hamulcami lub bez.


Od podnośni statków kanałowi towarzyszy asfaltowa ścieżka holownicza. Nachylony łagodnie w dół wraz z poziomem kanału jest idealny do tego, aby na chwilę przesiąść się z łódki na longboard, rolki czy rower.


Po rejsie przez malowniczą dolinę rzeki Zorn, zaplanuj odpoczynek na lądzie w Lutzelbourgu, aby zobaczyć jak pracują słynni dmuchacze i szlifierze szkła. Nad miejscowością górują ruiny zamku z XII wieku. Kilka kilometrów na wschód, tętniące życiem Saverne z pięknymi domami z muru pruskiego zaprasza na spacer po mieście. Wskazówka: Moor pod zamkiem Rohanów. Kolejnym większym miastem jest Strasbourg, stolica Alzacji. Zacumuj na północnym przedmieściu Souffelweyersheim i skorzystaj z transportu publicznego, aby zejść na ląd. Możesz też kontynuować podróż do portu w Strasburgu i zostawić swoją łódź w odległości kilku minut spacerem od centrum. Strasburg, siedziba Parlamentu Europejskiego, ma kosmopolityczny charakter - z francuskim akcentem. Mimo to, stolica Alzacji jest do opanowania i zachowała swój urok w centrum miasta. Miłośnicy żeglugi mogą cieszyć się przede wszystkim fascynującymi, historycznymi drogami wodnymi, kanałami, mostami i jazami na starym mieście. Na południe od Strasburga kanał Ren-Ren prowadzi do Boofzheim piękną, zacienioną aleją wodną.

Propozycje rejsów po Alzacji

Patent nie jest wymagany

wycieczka objazdowa: Saverne - od 3 do 7 dni

 

Niderviller - Saverne i z powrotem

 

3-4 dni / 46 km Tour / 26 śluz

wycieczka objazdowa: Straßburg - od 7 do 10 dni

 

Niderviller - Straßburg i z powrotem 

 

7-10 Tage / 132 km Törn / 70 śluz

wycieczka objazdowa: Saarbrücken - od 10 do 12 dni

 

Niderviller - Saarbrücken i z powrotem

 

10 - 12 Tage / 210 km Törn / 62 śluz

 

opis podróży do Sarralbe można znaleść tutaj

Patent jest wymagany

wycieczka ojazdowa: mała Sauerkraut-Tour od 10 do 14 dni

 

mała Sauerkraut-Tour: Niderviller - Nancy - Trier - Saarbrücken - Niderviller

 

10-14 Dni / 396 km / 72 śluz

Reisebericht

stra brama dźwigu

dźwig w Arzviller

baza w Niderviller

Etang de Stock

Lutzelbourg

karawan mieszkalny

Rhein Marne Kanal im Elsass

Elsass Rhein Marne Kanal

śluz Schleuse

śluza w Elass Saverne

Zorntal

Saarburg

Te obszary mogą Cię również zainteresować: