Berlin i Poczdam

Wiele europejskich stolic leży nad wodami, ale w tylko w jednej jest pozwolenie na czarter łodzi: w Berlinie. Ta metropolia ma bardzo dobrą sieć wodną, począwszy od tętniących życiem kanałów, poprzez małe i duże jeziora, aż do romantycznych, wodnych dróg. Obok licznych, interesujących zejść na brzeg jest rejs łodzią do Reichstagu. To klasa sama w sobie, ale bez uprawnienia możliwa łodziami Vetus 915, Febomobil 990 i Bellus 750. 183 km wodnych dróg oferują przy małej ilości śluz wspaniałe przeżycia i niezapomniane wspomnienia. Miasto ma aż dwanaście dróg wodnych, poprzez które można dotrzeć niemalże do każdego zakątka Berlina. Dodatkowo wodne mapy są bardziej przejrzyste niż skomplikowany plan miasta i łatwiejsze niż korzystanie z sieci U-Bahn i S-Bahn.

Poczdam: Tutaj każdy żeglarz jest mile widziane. Jeziora Poczdamskiej części rzeki Hawel są przepiękne i przeplatane widokami, których nie sposób zapomnieć. Obfitujące w znakomite zamki, liczne gospody i wyspę Werder (na której zwiedzić można winiarnie) sąsiędztwo Poczdamu zaprasza do zwiedzania. Ta droga na Zachód jest niczym perła na szyi, a lekkie zboczenie z trasy doprowadzi nas do niesamowitych historycznych miejsc, takich jak Pałac Paretz- letnia siedziba legendarnej Królowej Luizy.

Hausbootfahren in Berlin

Hauptbahnhof

Kanzleramt

Regierungsviertel

Berliner Stadtstrand

Berlin unterwegs

Berlin Flussfahrt

Berlin molecule man - hausboot Kormoran

Hausboot Kormoran in Berlin

Berlin Hausbootcharter

Strandurlaub Berlin

Propozycje rejsow

Patent nie jest wymagany

Wycieczka objazdowa: Brandenburg - od 4 do 7 dni

Brandenburg (Hawela) - Havelberg i z powrotem

4-7 dni / 172 km drogi / 8 śluz

Patent jest wymagany

Wycieczka objazdowa: Poczdam - od 4 do 7 dni

Brandenburgia (Hawela) - Ostrow- Poczdam -Wannsee - Griebnitzkanal - Sacrow-Paretzer - Kanal - Ketzin i z powrotem.

4-7 dni / 73 km / 2 śluz

Wycieczka objazdowa: Wody naturalne Rüdersdorfer - 3 Dni

Zeuthen - Wody naturalne Rüdersdorfer - Köpenick i z powrotem

3 Dni / 90 km / 0 śluz

Wycieczka objazdowa: Miasto-Berlin - od 4 do 7 dni

Zeuthen - Müggelspree - Centrum Berlina - Spandau - Charlottenburg - Landwehrkanal (Kreuzberg) - Nowa Kolonia - Alt-Glienicke - Zeuthen

4-7 Dni / 101 km / 5 śluz

Wycieczka objazdowa: Brandenburgia-Poczdam - od 7 do 14 dni

Zeuthen - Köpenick - Rüdersdorf - Centrum Berlina - Charlottenburg - Wannsee - Poczdam - Werder - Paretz - Teltow - Zeuthen

7-14 Tage / 187 km / 5 śluz

W centrum Berlina

Nie ma lepszego sposobu na to, aby dowiedzieć się jak odkryć Berlin, niż za steru naszych łodzi mieszkalnych. 183 km miejskich dróg wodnych oferujacych przy małych śluzach doskonałych sieci scieżek wodnych. To miasto dysponuje ok. dwunastoma drogami wodnymi, z którymi można osiagnać prawie każdą atrakcje stolicy. Te berlinskie wody naturalne są bardziej przejrzyste od planu miasta i łatwiej sie nimi obsługiwać niż rozkladem jazdy U-Bahn czy S-Bahn. W jakiej stolicy Europy ma się tą szanse, zobaczyć panujacego/rzadzacego na łodzi? Tak na marginesie odkrywanie Berlina z wody ma rownież swoje zalety, można sobie oszczedzić tych uciażliwych miejsc parkingowych. Ponieważ miejsce na bezpłatnym parkingu 24-godzinnym w miescie można dostać zawsze.
Czlowiek leży wygodnie przy dość spokojnej rzece - czy brzegu kanału i jest oderwany od życia miejskiego przez drzewa i busze. Ale po kilku krokach na ziemi można swobodnie zanurzyć się w samym sercu miasta, na zakupy, spacery, doswiadczyć ekscytujacych muzeów i udać się na pyszne jedzenie.
Ten molekularny człowiek jest monumentalnym dziełem sztuki, który został opracowany w maju w 1999 roku przez amerykanskiego artyste Borofskiego w Sprewie, obok rozbudowanego mostu. Chodzi tutaj o trzech mężczyzn majacych po 30 metrow wysokości, którzy traktują to jako spotkanie w centrum miasta.
 

Berlin poza centrum miasta

Kto zobaczył już wystarczająco dużo śródmieścia, niech skieruje dziób łodzi w kierunku wschodnim i zachodnim. Na wschodzie turkoczą przez Müggelsee aż do uroczego kanalu Datschenlandschaft Małej Wenecji.
Przez Jezioro Dämeritz mozna osiagnac idylliczne wody Rüdersdorfer i Löcknitz, które zapraszają z łodzi na kąpiel w jeziorze. Ale również tutaj można odkryć kulture, wapienne kamieniolomy obserwować, odwiedzać muzeum kapitana i wiele innych. 
Od Berlina z kursu zachodniego przez Hawele, jako Dolna Hawela-Droga wodna prowadzi ze Spandau aż do Łaby.
 

Miasto zamkowe Poczdam i okolice

To stare miasto prusackie funduje sobie oczywiście swoją własną Hawele, która na dolnym moście Glienicker płynie na południe i zbacza w kierunku na południowy zachód, przy winnicach i sadach. Poczdamska Hawela ma geste punkty do zacumowania, tak jak na wszystkich meklemburskich i brandenburskich wodach naturalnych. Tu posiada prawie każda gospodarka ogrodowa wyłożone pomosty, podrożujący łodzią są wszędzie zawsze mile widziani. Jeziora Poczdamskiej Haweli są tak piekne, że możnaby prawie zapomnieć o tym, żeby odwiedzić Poczdam, który posiada liczne zamki i dobra.


Rownież sąsiedzi Poczdamu są warci tego: Letni dom Einsteina czeka już na odwiedziny. Wyspiarskie miasteczko Werder zaprasza na spacer po miescie i do spacerów po sądach i winnicach. W kierunku zachodnim ciagną się Jeziora Haweli. Krótkie objazdy/wypady z głownej linii kolejowej podprowadzają łódź i załoge zawsze w historie, tak jak na przyklad do Zamku Paretz - dawniej legendarna krolowa Luiza. Krótki odcinek obok głównej linii kolejowej osiaga już miasteczko Ketzin ze swoimi chronionymi portami w pobliżu śródmieścia łodzi i zalogi.


Do miasta Brandenburgii nie jest tak daleko. Miasto zobaczyć można jako panorame z wody, w centrum znajduje się więcej możliwości przycumowania łodzi, a zatrzymanie się tam opłaca się ze wzgledu na liczne katedry i muzea.