Dahme, Sprewa i Odra

Od jezior ukształtowanych przez krajobrazy i wody naturalne na południe od Berlina. Wiekszość z nich są wolno płynącymi przed siebie zwykłymi połączenimi kanałów. W Köpenick uchodzi rzeka Dahme do Sprewy. Kto zbaczy tu z drogi przeciw masywnym nurtom nastepują, wyczuwą z każdym metrem, jak Berlin idzie w ślad zapomnienia, natura ze swoją panujaca siłą. Ta cisza gestnieje na głownej ulicy, można tam cząściowo nawet bez patentu (prawa jazdy) po wodach żeglować jako Skipper.

 

Kto na Haweli-Odrze-Drodze Wodnej dalej jedzie, osiagniety poprzez Eisenhüttenstadt Odra, która jest tu rzeka graniczna między Polską a Niemcami. Kontroli granicznych nie ma od 2008 roku. Mielizny kształtują  brzeg rzeki aż do Frankfurtu/Słubic. To miasto ma dużo do zaoferowania w nowoczesnej, ale i także starszej kulturze, tak żeby zejście na ląd też się opłacało. W Warthemündung przy Küstrin prowadzi Odra dalej przez dziewicze obszary zalewowe, pojedyncze lasy brzegowe i odłam Odry. Z Hohensaaten idzie sie dalej do Zalewu Szczecińskiego lub zbacza się wcześniej z drogi na Zachód w kierunku Berlina czy Müritz.
 

 

Hausboot fahren in Berlin Dahme-Spree-Oder

patent nie jest wymagany

Wycieczka objazdowa: Bad Saarow - 7 dni

Zeuthen - Bad Saarow - Teupitz i z powrotem

7 Dni / 149 km / 8 śluz

Patent jest wymagany

Wycieczka objazdowa: Köpenick - 3 Dni

Zeuthen - Wody naturalne Rüdersdorfer - Köpenick i z powrotem

3 Dni / 90 km / 0 śluz

Wycieczka objazdowa: Berlin-Odra - od 10 do 14 dni

Zeuthen - Fürstenwalde - Eisenhüttenstadt - Frankfurt - Oderberg - Oranienburg - Berlin - Zeuthen

10-14 Dni / 344 km / 10 śluz

Na poludnie od stolicy

Na granicy z Berlinem zaczyna się na południu łańcuch jezior Dahme. Zielone brzegi od jeziora w Zeuthen i Sellzugsee przysłaniają, nie daleko od wody w zamku Wusterhausen została napisana niemiecka historia (w siedzibie Kolegium Tobacco Fryderyka Wilhelma I). Rownież te pierwsze lata radia zostały znacząco przez Krola Wusterhausen ustalone. Jedne z piękniejszych dopływów Sprewy są wody naturalne Rüdersdorfer ze swoimi przejrzystymi jeziorami - idealne kapielisko w gęsto zaludnionych brzegach rzek.


Na prerii zostanie każda zaloga postawiona przed wyborem: na prawo w spokojne wody Teupitz i w Schenkenländchen? Na lewo w stronę Storkow, gdzie można poprzez jeziora i lilie wodne zadrzewione kanały na końcu Brandenburskiego Morza i Jezioro Scharmützel osiągnąć i w kurorcie Bad Saarow można zasięgnąć leczenia czy rozkoszować się zabiegami Wellness? Lub też prosto na Dahme do brandenburskiego Buchholza. Poprzez nieograniczoną komunikacje, która jest możliwa od Zjednoczenia, przeżył region tendencje zwyzkowa na brandenburskich drogach wodnych na południe wysuniętych od Berlina. Najlepsze jest to, że można te przepiękne drogi wodne Berlina rownież objechać ze wstępnymi informacjami i umiejętnościami bez patentu (prawa jazdy).
 

Na poludniowy-wschod od stolicy

Tam, gdzie Berlin się kończy, w Schmöckwitz, rozdziela się Sprewa-Odra-Droga wodna od Dahme. Po przerwie w Seddinsee prowadzi od śluzy Wernsdorf do Kanału na wschód. Fürstenwalde ze swoją piecsetletnia katedrą i wielkimi zabawami i ofertami z atrakcjami dla dzieci jest postojem wartym zachodu słońca na drodze do Spreewald. Przez rozwidleniem drogi w Neuhauser znajduje się następny łańcuch jezior, który znajduje się niedaleko i prowadzi z Schwielochsee do Niederlausit. To jezioro jest rzadko uczeęszczane przez wiele ślepych punktów na jeziorze. Pomimo to jest tu infrastruktura, która składa się z wielu miejscowości.

Odra

Kto na Sprewie-Odrze-Drodze wodnej dalej jedzie, sięga poprzez Eisenhüttenstadt Odra, która jest tu rzeką graniczną między Polską a Niemcami. Kontroli granicznych nie ma od 2008 roku. Mielizny kształtują  brzeg rzeki aż do Frankfurtu/Słubic. To miasto ma dużo do zaoferowania w nowoczesnej, ale i także w starszej kulturze, tak żeby zejście na ląd też się opłacało. W Warthemündung przy Küstrin prowadzi Odra dalej przez dziewicze obszary zalewowe, pojedyńcze lasy brzegowe i odłamami Odry. Z Hohensaaten płynąć można aż do Zalewu Szczecinskiego lub zboczyć we wcześniejszą z drogu na Zachód w kierunku Berlina czy Müritz.