Zasobna w wode Hawela-Odra

 Aż do 55 metrów głębokości powstałe przed ostatnia epoką lodowcową jezioro Werbellin, które można osiągnać po przez rejs w malownicze, piękne, gęsto zalesione Kanaly Werbellin. Przez otoczony rezerwatem biosfery woda z jeziora Werbellin jest dobrej jakosci, że można pozwolić sobie zaserować rybę sielawe. Cumowanie, jedzenie ryb czy kupowanie i ich przyrzadzanie na łodzi naprawdę się opłaca - czy też po prostu samemu sprobować szcześcia z wędką w dłoni?!


Orzeł bielik, bobry i wydry są mieszkańcami wód Ruppiner, które przejeźdzają nie tylko przez sportowe łodzie ale także parowce wycieczkowe. Ta czysta woda z jezior i stary bastion dbają o urozmaiconą okolice. O ile nasza stolica może być podziwiana ze strony wody, polecamy Państwu jednorazowy przejazd od lub z Zeuthen.
 

Propozycje rejsow

Patent nie jest wymagany

Wycieczka objazdowa: Schorfheide - 7 Dni

ZehdenickTemplin -  Lychen -  Fürstenberg i z powrotem

7 Dni / 170 km / 17 śluz

Patent jest wymagany

Wycieczka objazdowa: Finowkanal - od 3 do 7 Dni

Zehdenick - Finowkanal - Schiffshebewerk Niederfinow - Zehdenick

3-7 Dni / 84 km / 15 śluz + 1 dźwig

Wycieczka objazdowa: Ruppiner Gewässer - 7 Dni

Zehdenick - Oranienburg - Lindow i z powrotem

7 Dni / 210 km / 15 śluz 

Langer Trödel

Kloster in Zehdenick

Havelschloss

Havelschloss, Aussicht vom Hausboot

Werbellinsee Wildau

Werbellin Kanal

Kormoran

Langer Trödel

Kormoran in Zehdenick

Langer Trödel Liebenwalde

Liebenwalde

Kanal Finow i Hawela-Odra-Droga wodna

Droga wodna Hawela-Odra sama w sobie jest już regionalną i trochę mniej urozmaiconą, ponieważ jest uczęszczana przez żaglowców i dlatego teŹ bardziej rozbudowaną. Dlatego tym bardziej opłaca sie przejazd łodzią przez Kanał Finów. Ten historyczny Kanał został zbudowany w latach 90. do części wzniesiony i od tego czasu przebudził się z snu. Te brzegi zostały gęsto zarośnięte i rozciągającymi się wysokimi drzewami. Śluzy z trybem ręcznym,  kosztowności jakie leżą na dnie, przemysłowa architektura (stalowe nitowane mosty, stare mury z cegły i przechowalnia), jak rownież gęsto zarosnięte brzegi kanału dają komuś to poczucie jakby żył w innych latach.


Wycieczka objazdowa przez w sumie dwanaście śluz, kanał Finów i Schiffshebewerk Niederfinow będzie zachwycony, ale nie tylko fani śluz, fani rowerów mogą zachycać się bardzo rozbudowaną infrastruktuą dróg rowerowych.

 

W dolnym Finów stoi najstarszy ale jeszcze użytkowany dźwig wodny w Niemczechz jest bardzo dobrym przykładem iniżynierii. Od roku 2018 będą prace prowadzić dwa dźwigi na przemian prowadźąc statki w korytko dźwigu. Konstrukcja ukończona w 1934 roku, o długości 85 metrów, powinna przejść już na „emeryturę”, jednocześnie pozwalajac na przeprawę statką niekomercyjnm. Podczas gdy nowa konstrukcja zostanie zbudowana na wysokości 115 m dla statków towarowych. Już teraz nową konstrukcje dźwigu widało ponad 500.000 ludzi. Jeśli płyna państwo swoją łodzia mieszkalną, mogą państwo podziwiać konstrukcej nowego dźwigu ze swojej łodzi podczas przeprawy. 

Dolna część odry

Z tyłu dźwigu zaczyna się nieskomplikowany przejazd na Hohensaaten-Friedrichsthaler-Wasserstraße. Tutaj natura się zatrzymała. Kto zamiast przejazdu kanałem wybierze przepływ  przez rzeke, płynie z prądem przez połowe parku krajobrazowego dolnej częsci Odry - te zalane łąki są wiosną i latem miejscem wypoczynkowym dla ptakow wodnych.Kontroli granicznych nie ma od kilku lat: Polska przystąpiła do traktatu Schengen. Tak żebyście byli dobrze przygotowani na odwiedziny w Polsce, informuje katalog Törnplaner Peene, Odra i Bodenia (Bodden), (zawarty w cenie podróży) szczegołowy wkaz portów oraz zejść na ląd, czy też zawarta lista wyrazów "Polski dla pasażerów łodzi". 


Zejść na ląd opłaca się w parku Lenne w Crieweni a barokowy zamek znajduje się w Schwedt. Miasto Szczecin przyciąga swoich gości z otwartymi ramionami, miłą atmoswerą, dobrymi restauracjami oraz interesującymi muzeami. Poza tym rejs łodzią naprawdę sprawia ogromną przyjemność, podróżowanie od wielkiego portu ze swoimi licznymi drogami wodnymi i kanałami.


Przy jeziorze obfitującym w ryby Dammerschen nieco wysuniętym na północ znajdują się plaże, porty z łodziami sportowymi i restauracje.
 

Wody naturalne Werbelliner

Ostatnie stworzone przez epokoę lodowcowa Jezioro Werbellinsee, który po przejechaniu pięknego, gęsto porośniętego Kanału Werbellin osiągnąć może nawet 55 metrów głębokości. Przez otaczającą rezerwat biosfery jest woda tego jeziora tak dobrej jakości, że można już podawać ryby prosto z wody. Cumowanie i jedzenie ryb czy kupowanie i przygotowanie ich na pokładzie bardzo sie opłaca - czy może możnaby było samemu sprobować tego szczęścia z wędką w dłoni?

W strone Berlina i wod Ruppiner

To długo ciągnące się jezioro Lehnitz dodaje rożnorodności po długości Kanału, warto zwiedzić historyczne miejsca Oranienburga (Stary barokowy zamek w Brandenburgii, Park zamkowy z Oranzeria) i Sachsenhausen (Narodowe Miejsca Pamięci).


Orły bieliki, bobry i wydry sa mieszkańcami wód Ruppiner, które przepływają tylko i wyłącznie sportowe łodzie i parwoce wycieczkowe. Ta czysta woda lśniących jezior i stary bastion, dbaja o urozmaicenie tego otoczenie.


O ile chcecie podziwiać stolicę niemiec od strony wody, polecamy Wam przejazd jednorazowy do Zeuthen lub z Zeuthen.